úterý 19. března 2013

Několik poznámek k rozhodnutí CAS ze dne 18. ledna 2011 č. 2010/A/2172 mezi O. a Union des Associations Européennes de Football (UEFA)


Vyřčené právní věty (v oblasti match-fixingu)

Na základě judikatury CAS je úroveň důkazů, která je vyžadována k prokázání match-fixingu stejné úrovně, jako je úroveň důkazů požadovaných v dopingových případech. Proto je nutné, aby příslušné orgány, byly o skutečnostech bezpečně přesvědčeny. Samotný fakt, že rozhodčí byl několikrát kontaktován členy zločinecké skupiny, konkrétně fakt, že byl rozhodčí kontaktován osobami, které rozhodčímu nabídli finanční prospěch za zmanipulování zápasu, zakládá nejen bezpečné přesvědčení o zapojení do match-fixingu ale rovněž důkaz nade vší pochybnost.

Porušení principů, které obsahují disciplinární předpisy UEFA (UEFA Disciplinary Regulations) a povinností uložených předpisy UEFA stanovícími povinnosti pro rozhodčí (UEFA General Terms Conditions for Referees) je založeno, pokud rozhodčí neprodleně neinformoval orgány UEFA o existenci neobvyklých kontaktů ze strany zločinecké skupiny, která se podílí na match-fixingu a nelegálním sázení.

CAS uvedl, že match-fixing a konkrétně manipulace s výsledky zápasů Evropské ligy způsobuje značné a veřejné poškození postavení UEFA a fotbalu obecně, rovněž zakládá pochybnosti o tom, zda výsledky zápasů jsou skutečně výsledkem výkonů fotbalistů nebo výsledkem nezákonných aktivit. Doživotní zákaz jakékoliv činnosti související s fotbalem je přiměřenou sankcí.


Strany sporu:

Rozhodčí O.
(ukrajinské národnosti, UEFA 2 Category Referee, předseda mládežnické komise Ukrajinského fotbalového svazu)

vs.

UEFA


Obsah

Odvolání proti rozhodnutí UEFA Appeals Body o uložení doživotního zákazu výkonu funkce rozhodčího. UEFA Appeals Body shledala, že bylo dostatečně prokázáno, že byl rozhodčí kontaktován členy zločinecké skupiny zapojené do nelegálního sázení. Rozhodčí přitom porušil předpisy UEFA, když okamžitě neoznámil UEFA, že byl kontaktován, aby ovlivnil zápas konaný dne 5. listopadu 2009 ve švýcarském Baselu mezi FC Basel 1893 a PFC CSKA Sofia ve skupině E Evropské ligy 2009/2010, za což mu byla nabídnuta finanční odměna.

Případ byl posouzen jako velmi vážný, jelikož byla ohrožena podstata fotbalu („(He) did not hesitate to endanger the very essence of football, which relies on matches taking place in a spirit of loyalty, integrity and sportsmanship, free of al1 constraints except the Laws of the Game“)


CAS se zabýval dvěma otázkami:

- Spáchal odvolatel (rozhodčí) porušení disciplinárních předpisů?

- Byla udělena spravedlivá sankce?


Spáchal odvolatel (rozhodčí) porušení disciplinárních předpisů?

K první otázce CAS shledal, že v daném případě bylo porušení disciplinárních předpisů prokázáno nade vší pochybnost. CAS shledal, že přepis telefonních rozhovorů mezi odvolatelem a členy zločinecké skupiny, stejně tak jako další důkazy a výpovědi spolehlivě zakládají spojení mezi obsahem telefonních hovorů, inkriminovaných schůzek, prokázaných důkazů a dosažených závěrů. Bylo spolehlivě prokázáno, že odvolatel byl kontaktován před a po zápase v souvislosti s ovlivněním tohoto zápasu a že zároveň odvolatel neprodleně neinformoval UEFA.

CAS se zabýval tvrzeními odvolatele, přičemž došel k závěru, že bylo odvolatelovou povinností kontaktovat neprodleně UEFA a že měl k tomu dostatečnou možnost, i přes namítané jazykové obtíže či další tvrzení.

CAS proto shledal, že došlo k úmyslnému porušení pravidel chování stanovených v čl. 5 UEFA Disciplinárních předpisů (UEFA Disciplinary Regulations) a povinností uložených na základě čl. 6 UEFA předpisů stanovícími povinnosti pro rozhodčí (UEFA General Terms Conditions for Referees).

CAS proto rovněž uvedl, že není nezbytné rozhodnout, zda skutečně k ovlivnění inkriminovaného zápasu došlo či nikoliv.

CAS rovněž shledal, že je nezbytné, aby příslušné orgány uplatňovaly nulovou toleranci (zero tolerance) vůči všem podobám korupce a ukládaly takové sankce, které by působily jako odstrašující příklad pro všechny, kteří by mohly být svedeni k match-fixingu. Rozhodčí jsou častým terčem těch, kteří chtějí v této souvislosti získat neoprávněný profit. Je proto nutné posílit ochranu proti ilegální činnosti související s match-fixingem.


Byla udělena spravedlivá sankce?

CAS uvedl, že match-fixing a konkrétně manipulace s výsledky zápasů Evropské ligy způsobuje značné a veřejné poškození postavení UEFA a fotbalu obecně, rovněž zakládá pochybnosti o tom, zda výsledky zápasů jsou skutečně výsledkem výkonů fotbalistů nebo výsledkem nezákonných aktivit.

CAS proto shledal, že doživotní zákaz jakékoliv činnosti související s fotbalem je přiměřený a že rozhodnutí UEFA tak musí být zcela vyhověno.