čtvrtek 29. listopadu 2012

Změny předpisů FIFA


V listopadu 2012 byly učiněny změny Předpisů FIFA o statusu a přestupech hráčů a rovněž v Pravidlech upravujících řízení před Výborem pro status hráčů a Komorou pro řešení sporů. Následující řádky se věnují nejvýznamnějším změnám těchto předpisů.


Předpisy FIFA o statusu a přestupech hráčů
Článek 12

Článek 12 upravuje oblast výkonu disciplinárních trestů, které byly uloženy hráči, který přestupuje do zahraničí, a stává se tak subjektem povinností jiné fotbalové asociace v případě, kdy trest nebyl zcela vykonán.

Předpisy FIFA dělí režim takového výkonu disciplinárních trestů podle výše sankcí. Jedná se tedy na jedné straně o sankce – disciplinární tresty – nepřesahující svou délkou čtyři utkání nebo tři měsíce a na straně druhé disciplinární tresty přesahující takovou dobu.

V prvém případě tresty přecházejí bez dalšího a mají být vykonány v rámci nové asociace, u níž byl hráč zaregistrován. Co se týče závažnějších trestů, ty mohou být u nové asociace vykonány pouze v případě přiznání celosvětového účinku trestu Disciplinárním výborem FIFA. V obou případech se uplatní TMS systém (Transfer Matching System – TMS) ohledně informování nové asociace o nevykonaném trestu.

Článek 12, odst. 1 a 2

1. Disciplinární tresty nepřesahující svou délkou čtyři utkání nebo tři měsíce, které byly hráči uloženy předchozí asociací, avšak v době přestupu nebyly (zcela) vykonány, budou vykonány v rámci nové asociace, u níž byl hráč zaregistrován, aby tak bylo zajištěno, že trest bude vykonán na vnitrostátní úrovni. Při vydání ITC je předchozí asociace povinna o veškerých takových disciplinárních trestech, které nebyly (zcela) vykonány, uvědomit novou asociaci, a to prostřednictvím přestupového srovnávacího systému (TMS systému) (v případě hráčů, kteří budou registrováni jako profesionálové), nebo písemně (v případě hráčů, kteří budou registrováni jako amatéři).

2. Disciplinární tresty přesahující svou délkou čtyři utkání nebo tři měsíce, které nebyly hráčem (zcela) vykonány, budou vykonány v rámci nové asociace, u níž byl hráč zaregistrován, pouze tehdy, jestliže Disciplinární výbor FIFA rozhodl o přiznání celosvětového účinku takovému disciplinárního trestu. Kromě toho je předchozí asociace při vydání ITC povinna o veškerých takových nevykonaných disciplinárních trestech uvědomit novou asociaci, a to prostřednictvím TMS systému (v případě hráčů, kteří budou registrováni jako profesionálové), nebo písemně (v případě hráčů, kteří budou registrováni jako amatéři).


Článek 17

Významná změna se týká ustanovení článku 17, který upravuje důsledky nedodržení tzv. smluvní stability. Tento článek byl doplněn o větu: „Klub bude moci registrovat nové hráče, a to na vnitrostátní i mezinárodní úrovni, až od dalšího registračního období následujícího po úplném vykonání příslušného sportovního trestu. Především pak nesmí využívat výjimku a provizorní opatření vymezené v článku 6 odst. 1 těchto předpisů za účelem dřívější registrace hráčů.“

Toto rozšířené ustanovení tak reaguje zejména na rozsáhlou judikaturu FIFA DRC, a nutí tak klub ke splnění sportovní sankce, která mu byla uložena, což vede klub k plnění jeho smluvních povinností ve vztahu ke svým zaměstnancům – profesionálním hráčům a podtrhuje tak princip smluvní stability.

Článek 17 odst. 4

4.   Vedle povinnosti úhrady odškodného bude klubu, u nějž bylo prokázáno porušení smlouvy nebo navádění k porušení smlouvy během ochranného období, uložen sportovní trest. Nebude-li prokázán opak, má se za to, klub, který podepsal smlouvu s profesionálním hráčem, jenž neoprávněně vypověděl svou smlouvu, naváděl tohoto profesionálního hráče k porušení smlouvy. Takovému klubu bude zakázáno registrování nových hráčů, a to jak na vnitrostátní, tak na mezinárodní úrovni, po dobu dvou celých po sobě následujících registračních období. Klub bude moci registrovat nové hráče, a to na vnitrostátní i mezinárodní úrovni, až od dalšího registračního období následujícího po úplném vykonání příslušného sportovního trestu. Především pak nesmí využívat výjimku a provizorní opatření vymezené v článku 6 odst. 1 těchto předpisů za účelem dřívější registrace hráčů.

Příloha č. 1

Další změna se týká systému uvolňování hráčů do národních týmů s ohledem na Program na ochranu klubů (Clubs Protection Programme - CPP). Zejména článek 2 odst. 4 je nezbytným ustanovením, které implementuje tento Program. Dle takto nově nastavených podmínek má klub, u něhož je hráč registrován, nárok na odškodnění, který poskytuje FIFA.

Příloha č. 1, článek 2, odst. 4

4.   V případě, že profesionální mužský hráč účastnící se „jedenáctkového“ fotbalu utrpí během doby trvání svého uvolnění na mezistátní utkání „A“ týmů tělesné zranění způsobené úrazem a v důsledku tohoto zranění se dočasně stane zcela neschopným plnit své klubové povinnosti, klub, u něhož je tento hráč registrován, obdrží od FIFA odškodnění. Podmínky odškodnění, včetně postupu náhrady škody, jsou stanoveny v Technickém bulletinu – Program ochrany klubů.


Zakotvena byla i praxe povolávání hráčů k utkání národního týmu. Příslušná asociace je povinna hráče uvědomit 15 dnů přede dnem konání utkání, zároveň je vyrozuměn i hráčův klub.

Příloha č. 1, článek 3, odst. 2 

2. Asociace, která má v úmyslu hráče povolat, je povinna hráče o tomto písemně uvědomit nejméně 15 dnů přede dnem konání utkání, k němuž má být hráč povolán. Asociace, která má v úmyslu povolat hráče na závěrečnou soutěž mezinárodního turnaje, je povinna hráče o tomto písemně uvědomit nejméně 15 dnů před začátkem 14denního přípravného období (srov. článek 1 odst. 4 písm. e) přílohy č. 1). Zároveň je třeba uvědomit hráčův klub. Klub musí hráčovo uvolnění potvrdit během následujících šesti dnů.

Příloha č. 3

Další významná změna se týká samotného Přestupního srovnávacího systému (Transfer Matching Systém – TMS). Příslušná asociace je oprávněna provést provizorní registraci hráče až po 15 dnech, kdy požádala o ITC (International Transfer Certificate - ITC) a zároveň nedostala na tuto žádost odpověď.

Příloha č. 3, článek 8.2, odst. 6 a 7

6.       V případě, že nová asociace neobdrží do 15 dnů od podání žádosti o ITC na tuto žádost odpověď, provede okamžitou registraci profesionálního hráče u nového klubu na provizorním základě („provizorní registraci“). Nová asociace je povinna doplnit do TMS systému požadované údaje pro registraci hráče (srov. článek 5.2 odst. 6 přílohy č. 3). Provizorní registrace se změní na trvalou registraci po uplynutí jednoho roku od žádosti o ITC. Výbor pro status hráčů je oprávněn provizorní registraci zrušit v případě, že během uvedeného období jednoho roku předchozí asociace předloží oprávněné důvody s vysvětlením, proč neodpověděla na žádost o ITC.

7.       Předchozí asociace není oprávněna vystavit ITC, pokud mezi předchozím klubem a profesionálním hráčem vznikl na základě okolností uvedených v článku 8.2 odst. 4 písm. b) přílohy č. 3 smluvní spor. V takovém případě je FIFA oprávněna učinit ve zvláštních případech na žádost nové asociace provizorní opatření. V případě, že oprávněný orgán schválí dočasnou registraci (srov. Článek 23 odst. 3), je nová asociace povinna doplnit do TMS systému požadované údaje pro registraci hráče (srov. článek 5.2 odst. 6 přílohy č. 3). Kromě toho je profesionální hráč, předchozí klub anebo nový klub oprávněn podat k organizaci FIFA návrh v souladu s článkem 22. FIFA následně ve lhůtě 60 dnů rozhodne o vystavení ITC a o uložení sportovních trestů. V každém případě musí být rozhodnutí o sportovních trestech vydáno před doručením ITC. Doručení ITC se nijak nedotýká práva na náhradu škody způsobené porušením smlouvy.


Pravidla upravující řízení před Výborem pro status hráčů a Komorou pro řešení sporů

Článek 15

Změny byly učiněny nejen v Předpisech FIFA o statusu a přestupech hráčů ale rovněž i v Pravidlech upravujících řízení před Výborem pro status hráčů a Komorou pro řešení sporů. Tento předpis obsahuje změnu ohledně možnosti neoznamovat odůvodnění rozhodnutí. Tato změna tak přináší právní jistotu ohledně vyhlašování jednotlivých rozhodnutí FIFA.

Článek 15, odst. 1
1. Výbor pro status hráčů, DRC, jediný rozhodce a rozhodce DRC se mohou rozhodnout neoznamovat odůvodnění rozhodnutí a namísto toho oznámit pouze výroky rozhodnutí. Zároveň musejí být účastníci informováni o tom, že mají deset dnů od obdržení výroků rozhodnutí na to, aby podali písemnou žádost o odůvodnění rozhodnutí, přičemž v případě, že tak neučiní, rozhodnutí se stane konečným a závazným pro účastníky, o nichž se má za to, že se vzdali svého práva na odvolání.

Další změny učiněné v Předpisech FIFA o statusu a přestupech hráčů, přílohách a v Pravidlech upravujících řízení před Výborem pro status hráčů a Komorou pro řešení sporů představují spíše technické novelizace, harmonizaci s judikaturou FIFA DRC či jazykové korekce přinášející právní jistotu v předpisech FIFA.